ФІЗИКО-МЕХАНІЧНИЙ ІНСТИТУТ ІМ. Г.В. КАРПЕНКА НAH УКРАЇНИ
KARPENKO PHYSICO-MECHANICAL INSTITUTE OF THE NAS OF UKRAINE

 

Національна академія наук України з глибоким сумом і скорботою сприйняла звістку про передчасну смерть Леоніда Костянтиновича Каденюка – першого космонавта незалежної Української держави, нашу гордість, справжнього фахівця, людину честі й патріота, який уперше доправив на навколоземну орбіту томик Шевченкового «Кобзаря».

«Космічний політ справляє надзвичайно багато вражень. Але основне – це те, що все побачене, відчуте й пережите в Космосі змушує по-особливому сприймати життя на Землі. Адже там, у Космосі, коли космічний корабель облітає Землю всього за 90 хвилин, вона здається дуже маленькою і незахищеною, а атмосфера, фізичні властивості якої уможливлюють людське існування на Землі, – то надто тоненький прошарок навколо неї. Коли дивишся на Землю з Космосу, – постає бажання дбати про неї, берегти її природу», – розповідав Леонід Каденюк про свій політ…

Ще 5 грудня 2017 року ми радо вітали Леоніда Костянтиновича на спільному засіданні Ради з космічних досліджень Національної академії наук України і Науково-технічної ради Державного космічного агентства України, де він і наші колеги згадували українсько-американський науковий експеримент із космічної біології з вирощування рослин, який 20 років Леонід Костянтинович успішно провів на борту космічного корабля багаторазового використання «Колумбія». Готуючись до цього експерименту, наш видатний космонавт із квітня по жовтень 1996 року працював науковим співробітником відділу фітогормонології Інституту ботаніки імені М.Г. Холодного НАН України. А під час польоту й пізніше, а саме – від жовтня 1997 по червень 2000 року та в грудні 2010 року – Леонід Каденюк був старшим науковим співробітником Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України. Завдяки його відповідальний роботі на орбіті вчені отримали принципово нову наукову інформацію, розробили на її основі оригінальні концепції, які стали вагомим внеском у світову космічну біологію та є свідченням непересічності особистості нашого космонавта. Леонід Костянтинович приділяв багато часу роботі з молоддю, сприяв створенню Музею космонавтики в Чернівцях, на своїй малій Батьківщині…

Нагадаємо, 26 грудня 2017 року міський голова Львова Андрій Садовий мав зустріч з першим астронавтом незалежної України, Героєм України Леонідом Каденюком. Під час спілкування Леонід Каденюк подарував мерові Львова свою книгу «Місія – космос» з власним автографом та розповів про свої переживання під час польоту. Під час зустрічі також обговорили створення у Львові Центру науки.

Наприкінці зустрічі перший космонавт незалежної України залишив запис у Книзі почесних гостей Львова: «Пишаюся тим, що першим українським містом після космічного польоту, в якому я приземлився літаком Вашингтон-Київ, було місто Львів. Тобто для того, щоб побувати у Львові, мені треба було полетіти в космос. Бажаю львівській громаді миру, добра, злагоди, благополуччя. Слава Україні!»

Громада міста Львова сумує з приводу втрати першого космонавта незалежної України, Героя України Леоніда Каденюка. Стало відомо, що перший космонавт України відійшов у вічність 31 січня 2018 року на 68 році життя.

«Це велика втрата для всієї України. Такі люди, як Леонід Каденюк, своєю важкою працею, щирою і відданою Україні позицією творять історію нашої держави, історію успіху і перемог. Ми сумуємо і співчуваємо родині», - зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

 

Довідка:

Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці, Хотинського району, Чернівецької області в сім'ї сільських вчителів.

У 1967 році після закінчення середньої школи зі срібною медаллю вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків (ЧВВАУЛ).

Після закінчення у 1971 році ЧВВАУЛ і отримання диплома льотчика-інженера за спеціальністю «Пілотування і експлуатація літальних апаратів» працював льотчиком-інструктором ЧВВАУЛ.

В серпні 1976 року був відібраний до загону радянських космонавтів у групу багаторазової космічної системи «Буран».

В 1977 році закінчив Центр підготовки льотчиків-випробувачів. Отримав диплом і кваліфікацію «льотчик-випробувач».

У 1977–1979 роках пройшов загальнокосмічну підготовку і отримав кваліфікацію космонавта-випробувача.

З 1977 до 1983 року — космонавт-випробувач групи багаторазової космічної системи «Буран».

1984–1988 роки — льотчик-випробувач Державного науково-дослідного інституту Військово-повітряних сил СРСР.

1988–1996 роки — космонавт-випробувач, льотчик-випробувач багаторазової космічної системи «Буран».

1989 рік — закінчив Московський авіаційний інститут — літакобудівний факультет.

1988–1990 — пройшов інженерну та льотну підготовку за програмою «Буран» як його командир.

Брав участь у відпрацьовуванні глісади зниження за заходження на посадку космічного корабля «Буран» на літаках МіГ-31 та МіГ-25.

У період 1990–1992 років. за повною програмою пройшов підготовку як командир транспортного корабля «Союз-ТМ».

Під час підготовки до космічних польотів та в процесі випробувальної роботи пройшов унікальні інженерну та льотну підготовку. Вивчив космічні кораблі «Союз», «Союз-ТМ», БТКК «Буран», Орбітальну станцію «Салют», частково орбітальний комплекс «Мир» та американський багаторазовий транспортний космічний корабль (БТКК) «Space Shuttle».

Брав участь у розробці та випробуванні авіаційно-космічних систем, у їх ескізному та макетному проектуванні, а також у льотних випробуваннях систем.

Літав більш, ніж на 50 типах та модифікаціях літаків різного призначення, в основному — винищувачів, а також на американському тренувальному літаку Northrop T-38.

За час підготовки до космічних польотів пройшов підготовку з проведення наукових експериментів на борту космічних літальних апаратів у найрізноманітніших напрямках: біологія, медицина, метрологія, екологія, дослідженні природних ресурсів Землі із космосу, геології, астрономії, геоботаніки.

В 1995 році відібраний в групу космонавтів Національного космічного агентства України.

Пройшов підготовку до космічного польоту в NASA на американському космічному кораблі багаторазового використання як спеціаліст по корисному навантаженню.

Каденюк Л. К. — генерал-майор Збройних Сил України, заступник Генерального інспектора генеральної військової інспекції при Президентові України з питань авіації і космонавтики.

Автор п'яти наукових праць.

 

Політ

В період з 19 листопада по 5 грудня 1997 року здійснив космічний політ на американському БТКК «Колумбія» (англ.Columbia) місії STS-87. Під час польоту виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського досліду з трьома видами рослин: ріпа, соя і мох. Основна мета проведення експериментів — вивчення впливу стану невагомості на фотосинтетичний апарат рослин, на запліднення та розвиток зародка, на експресію генів у тканинах сої і ріпи, на вміст фітогормонів у рослинах ріпи, на вуглеводний метаболізм та ультраструктуру клітин проростків сої, на процес ураження проростків сої патогенним грибом фітофтори.

Крім цих експериментів в космічному польоті виконувалися експерименти Інституту системних досліджень людини з тематики «Людина і стан невагомості».

 

За матеріалами НАН України та Львівської міської ради

31 січня 2018 року під головуванням президента Національної академії наук України академіка Б.Є. Патона відбулося чергове засідання Президії НАН України.

У межах зібрання було, зокрема, заслухано дві наукові доповіді. З теми «Перспективи створення наноносіїв для доставки генетичного матеріалу в клітини» виступив завідувач відділу регуляції проліферації клітини і апоптозу Інституту біології клітини НАН України (м. Львів) член-кореспондент НАН України Р.С. Стойка.

Доповідь «Здобутки та перспективи розвитку Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського: до 100-річчя від часу заснування» виголосив генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського член-кореспондент НАН України В.І. Попик (м. Київ).

Крім того, члени Президії НАН України розглянули низку поточних питань, серед яких – проведення ХІІ Всеукраїнського фестивалю науки, виконання рішення Національної ради України з питань розвитку науки і технологій, робота аспірантури й докторантури наукових установ НАН України.

 

Більше дізнавайтеся цього тижня зі спеціального прес-релізу в розділі «Засідання Президії»( http://www.nas.gov.ua/UA/Activity/PresidiumMeeting/Pages/default.aspx )  на веб-сайті НАН України.

 

Фото: прес-служба НАН України

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України

 

На сайті НАН України

відкрито новий інформаційний ресурс

“Охорона прав інтелектуальної власності та

трансфер технологій в наукових установах”

http://ipr.nas.gov.ua/

 

Сайт присвячений наданню інформації щодо актуальних питань охорони інтелектуальної власності, що включає:

 • права на об’єкти права інтелектуальної власності, створені за бюджетні кошти,
 • охорона прав інтелектуальної власності при реалізації проектів Рамкової програми досліджень та інновацій ЄС «Горизонт 2020»;
 • службові об’єкти права інтелектуальної власності,
 • укладання договорів з винахідниками, авторами;
 • виплата винагороди;
 • проведення патентних досліджень;
 • патентна інформація вільного доступу;
 • охорона конфіденційної інформації;
 • підрозділи з питань трансферу технологій;
 • трансфер технологій, укладання договорів;
 • використання об’єктів права інтелектуальної власності;
 • створення господарських товариств з метою використання об’єктів права інтелектуальної власності;
 • патентно-кон’юнктурні дослідження;
 • наукові публікації та авторське право, ліцензії вільного доступу при виданні наукових журналів, застосування знаку охорони авторського права;
 • оцінка майнових прав інтелектуальної власності, визначення ставок роялті;
 • облік об’єктів права інтелектуальної власності; бухгалтерський облік нематеріальних активів; звітність, відкриття наукових тем; контроль діяльності у сфері трансферу технологій та охорони інтелектуальної власності.

 

Наводяться законодавчі акти та акти НАН України з питань охорони прав інтелектуальної власності та трансферу технологій.

Наведено інформацію щодо результатів щорічного Конкурсу установ НАН України за досягнення кращих показників у винахідницькій роботі, створенні, охороні та використанні  об’єктів інтелектуальної власності та за звання “Винахідник  року Національної академії наук України”

 

Особливість надання інформації – також її розміщення для цільових груп користувачів:

 • винахідники та автори;
 • підприємці;
 • підрозділи з питань трансферу технологій, інноваційної діяльності та інтелектуальної власності;
 • редакції наукових журналів.

 

На сайті передбачено розміщення відповідей на поширені запитання від наукових установ та їх працівників з питань охорони інтелектуальної власності та трансферу технологій. Відповіді готуються фахівцями Центру досліджень інтелектуальної власності та трансферу технологій НАН  України.

Також на сайті передбачено наведення новин щодо охорони прав інтелектуальної власності у науково-технічній сфері.

Підтримання сайту здійснюється Центром досліджень інтелектуальної власності та трансферу технологій НАН України.

 

У зв’язку з зацікавленістю у розвитку сайту розробники сайту були б вдячні за поради та співпрацю з фахівцями наукових установ НАН України та інших установ щодо вдосконалення сайту.

Це стосується можливого розміщення на сайті методичних матеріалів (посилань на них) щодо комерціалізації об’єктів права інтелектуальної власності; трансферу технологій у бюджетній сфері тощо. Передбачається розміщення інформації щодо прикладів комерціалізації розробок наукових установ НАН України, формування посилань на методичні іноземні видання щодо трансферу технологій тощо.

 

Контактні дані ЦДІВТТ НАН України:

e-mail: ciptt@nas.gov.ua

тел. (044) 239-67-59, 239-67-64, 239-65-02.

<< Назад ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... Вперед >>