ФІЗИКО-МЕХАНІЧНИЙ ІНСТИТУТ ІМ. Г.В. КАРПЕНКА НAH УКРАЇНИ
KARPENKO PHYSICO-MECHANICAL INSTITUTE OF THE NAS OF UKRAINE

 

1 листопада, біля головного входу в будівлю Львівської обласної державної адміністрації відбулося театралізоване військово-історичне дійство «Проголошення ЗУНР», а центральними  вулицями міста пройшли патрулі-реконструктори  у формі Українських Січових Стрільців ».

У парку «На валах» (біля пам’ятнику В. Чорноволу, вул. Підвальна) відкрили фотовиставку «ЗУНР: у війні та державотворенні», повідомили у прес-службі Львівської ОДА. У ній представлено 12 стендів, які розкривають військові та державотворчі аспекти історії Західно-Української Народної Республіки.

«Історія – учителька життя. Вона повинна застерігати нас не повторювати помилки минулого. Ця виставка від століття початку цих подій, а саме творення ЗУНР, повинна продемонструвати усім нам як заради спільної мети, держави слід поборювати власні амбіції та інтереси», - наголосив дослідник українського визвольного руху першої половини ХХ ст. Микола Посівнич.

Виставка реалізується у межах Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області на 2014-2018 роки.

Відкриття цієї виставки – це перша подія у масштабній програмі святкування 99-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки та 130-річчя від дня народження Дмитра Вітовського.

Виставку  розробили до відзначення 100-річчя від початку Української революції 1917-21 рр.

Відзначаючи 99-ту річницю Листопадового чину і проголошення Західноукраїнської Народної Республіки 1 листопада у Львові учнівська та студентська молодь спільно з освітянами і владою міста, львів’янами пройшли пішою ходою від Франкового вишу до Меморіалу Українським Січовим Стрільцям. Там вшанували пам’ять борців за волю України – поклали квіти і помолились поминальну панахиду. Опісля відбулося віче. Традиційно до ходи долучився мер Львова Андрій Садовий.

Як зазначила заступник начальника управління-начальник відділу організації заходів та проектів департаменту внутрішнішньої та інформаційної політики Львівської ОДА Христина Верес, у неділю, 5 листопада, відбудеться «Марш слави Галицької Армії та військ Української Народної Республіки» та у парку «На валах» - театралізоване військово-історичне дійство «Бої за столицю – Львів».

Зазначимо, що у середу, 8 листопада, вшанують пам’ять  Дмитра Вітовського з нагоди 130-річчя від дня його народження, зокрема делегація з Львівщини візьме участь в урочистих заходах у с. Медуха Галицького району Івано-Франківської області.

 

Довідково:

Перед Першою світовою війною значна частина українських земель перебувала у складі Австро-Угорщини. Після поразки Австро-Угорщини і Німеччини в Першій світовій війні почався розпад Австро-Угорщини і українські націоналісти спробували створити свою республіку зі столицею у Львові, але проти цього виступили поляки.

7 жовтня 1918 року Регентська рада у Варшаві заявила про план відновлення незалежності Польщі, і 9 жовтня польські депутати австрійського парламенту прийняли рішення про об'єднання в складі Польщі колишніх земель Речі Посполитої, включаючи Галичину.

У відповідь на це вже на наступний день (10 жовтня) українська фракція на чолі з Євгеном Петрушевичем прийняла рішення скликати у Львові Українську національну раду (УНР) - парламент українців Австро-Угорщини. Ця Рада була створена 18 жовтня.

Рада проголосила своєю метою створення української держави на території Галичини, Буковини і Закарпаття. Опорою Ради були українські національні частини австрійської армії - полки січових стрільців. У той же час поляки, що складали 25% населення спірних територій, але звиклі вважати всю Галичину польською землею, сподівалися на її приєднання до Польщі.

Створена в Кракові польська ліквідаційна комісія мала намір переїхати до Львова і там проголосити приєднання до відродженої Польщі польських провінцій Австро-Угорщини (Малої Польщі і Галичини).

Проголошення Української держави було намічено на 3 листопада. Проте звістка про плани Краківської комісії змусило українців поспішити.

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 р. частини січових стрільців, очолювані полковником Дмитром Вітовським, зайняли всі найважливіші урядові установи у місті (крім залізничного вокзалу, що стало однією з помилок і причиною втрати Львова). Формальне перебрання влади відбулось після полудня; зокрема, після підписання протоколу австро-угорський губернатор Гуйн передав всю владу віце-губернатору Володимиру Децикевичу, визнаному УНР.

У ніч на 1 листопада 1918 року влада УНР була проголошена у Львові, Станіславі, Тернополі, Золочеві, Сокалі, Раві-Руській, Коломиї, Снятині і Печеніжині. У той же час у Львові почалося повстання поляків.

3 листопада УНР видала маніфест про незалежність Галичини.

До 6 листопада 1918р. поляки, які становили більшість населення Львова і не бажали бути частиною жодної іншої держави, крім польської, контролювали вже більше половини міста. У такій неспокійній обстановці 13 листопада 1918 року було створено уряд ЗУНР - Державний Секретаріат на чолі з Костянтином Левицьким. У той же день була створена Українська Галицька Армія.

21 листопада 1918 року польські війська взяли Львів і керівництво ЗУНР було змушене тікати до Тернополя.

З 2 січня 1919 р. УНРада і уряд ЗУНР перебували у Станіславі (тепер Івано-Франківськ). Положення молодої республіки було дуже хитким - 11 листопада 1918 року румунські війська увійшли до столиці Буковини Чернівців, а 15 січня 1919 року столиця Закарпаття Ужгород була зайнята чехословацькими військами.

Нагадаємо, що Україна святкує День соборності і свободи 22 січня.

Акт злуки Західно-Української Народної Республіки і Української Народної Республіки в єдину соборну Українську державу проголосила Директорія УНР 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві.

Проте Акт злуки був денонсований ЗУНР, коли стало відомо, що Симон Петлюра під час підготовки до підписання Варшавського договору погодився на встановлення українсько-польського кордону по ріці Збруч, що означало відмову від етнічних українських територій Галичини, Західної Волині, частини Полісся, Лемківщини, Підляшшя, Посяння і Холмщини з українським населенням понад 11 мільйонів чоловік.

Після поразки у Польсько-українській війні уряд ЗУНР емігрував у Відень, де 1 серпня 1920 року було сформовано уряд в екзилі на чолі з Петрушевичем. Він проіснував до 1923 року, безуспішно намагаючись поставити перед Лігою Націй і країнами Антанти питання про відновлення незалежності ЗУНР.

14 березня 1923 р. на засіданні Ради Послів держав Антанти були визнані фактичні кордони Польщі на Сході з умовою надання автономії для Східної Галичини. Намагаючись змінити рішення Ради Послів, з Раймоном Пуанкаре зустрічався митрополит Андрей Шептицький, але безуспішно.

15 березня 1923 р. екзильний уряд ЗУНР припинив існування. Ця дата вважається кінцевою в новітньому існуванні західноукраїнської державності.

 

Дмитро Вітовський (літ. псевдонім — Гнат Буряк; Нар. 8 листопада 1887, с. Медуха, Галицький район, Івано-Франківська область — † 2 серпня 1919, Рацибуж, Сілезьке воєводство, Польща) — український політик і військовик, сотник Легіону Українських Січових Стрільців, полковник, начальний командант УГА, Державний секретар військових справ ЗУНР.

Повертаючись в Україну, загинув в авіакатастрофі під Ратибором (Сілезія) разом із ад'ютантом, чотарем УГА Юліяном Чучманом (1895—1919). Донедавна вважалося, що він загинув 4 серпня 1919, проте київський історик Павло Гай-Нижник на підставі раніше невідомих документів встановив, що Дмитро Вітовський загинув 2 серпня 1919р.

Похований був у Берліні 14 серпня 1919 року на цвинтарі Гугенотів.

1 листопада 2002 його прах урочисто перепоховано на Личаківському цвинтарі міста Львова; перепохованням опікувався Ференцевич Юрій.

На честь Дмитра Вітовського названо вулиці у Львові та Івано-Франківську.

Мала академія наук України стане Центром ЮНЕСКО 2-ї категорії. Це рішення було ухвалене 13 жовтня 2017 року під час засідання Виконавчої Ради ООН з питань освіти, науки і культури в Парижі.

Таким чином МАН буде структурою, що під егідою ЮНЕСКО допоможе розвивати наукову освіту в Східноєвропейському регіоні та інших країнах світу. Таку категорію надають організаціям, що становлять інтерес для ЮНЕСКО в силу своєї культурної цінності, досвіду та системи роботи, якості і глибини наукових досліджень.

Як повідомив керівник науково-освітніх програм ЮНЕСКО Жан-Поль Аб'яга, рішення було підтримане одностайно.

В Україні Центр з таким високим статусом на базі молодіжної науково-освітньої установи створять вперше.

«Сьогоднішнє рішення – це дуже важливий крок для України, це визнання унікального досвіду МАН як інструменту залучення учнів, молоді до наукової освіти. Як свідчить практика, цей досвід є цікавим для багатьох країн, і зараз ми отримали більше можливостей ділитися ним зі світом. І звісно відтепер ми зможемо залучити ще більше ресурсів до розвитку наукової освіти в Україні», – відзначив член офіційної делегації України, перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець.

За словами Президента МАН Станіслава Довгого, новий статус також дозволить Академії покращити якість роботи з творчими дітьми, більше обмінюватися досвідом та впровадити нові стандарти у науковій освіті. Серед головних переваг – фінансування ЮНЕСКО окремих проектів Академії, посилення захисту з боку держави, розширення контактів між науковими центрами під егідою ЮНЕСКО.

Значну підтримку в процесі співпраці з ЮНЕСКО Академії надав її стратегічний партнер – міжнародна комунікаційна платформа Європейська академія наук EUROJAS.

«Створення Центру ЮНЕСКО на базі МАН – це підсумок 15 років плідної роботи організації, 5 років безперервного діалогу та співпраці з ЮНЕСКО, десятків проектів, тисяч підготовлених педагогів, сотень тисяч успішних дітей. А тепер уже з 2018 року – нові виклики та обов'язки перед Україною і світом, вже під егідою ЮНЕСКО», – розповів член офіційної делегації України, директор EuroJAS Євген Кудрявець.

Зокрема, 5 років тому МАН вперше організувала тиждень молодих винахідників у Франції. Це викликало велику зацікавленість багатьох французьких і міжнародних інституцій, зокрема представників ЮНЕСКО. В подальшому МАН брала активну участь у низці проектів ЮНЕСКО.

Торік Академія отримала пропозицію від Генеральної дирекції ЮНЕСКО створити Центр ЮНЕСКО 2 категорії на базі МАН. Близько року відповідні підрозділи ЮНЕСКО вивчали діяльність Академії, у тому числі було кілька інспекційних поїздок представників організації в Україну для вивчення інституційної спроможності МАН. За результатами інспекції представники ЮНЕСКО підготували позитивні висновки, які були представлені в доповіді на 201-й сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО, що проходила у квітні-травні 2017 року.

4 липня Кабінет Міністрів України схвалив проект Угоди між Урядом України та Організацією Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури про створення на базі Малої академії наук України центру 2 категорії ЮНЕСКО та уповноважив Міністра освіти і науки її підписати.

Процедура підписання Угоди відбудеться у грудні 2017 - січні 2018 р. після завершення 39-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, яка затвердить рішення 202-ї сесії Виконавчої Ради.

13 жовтня 2017 року на базі Тернопільського національного економічного університету (ТНЕУ) відбулося виїзне засідання Ради Західного наукового центру (ЗНЦ) НАН України ТА МОН України.

Про те, як практично відбувається об’єднання територіальних громад в Тернопільській області, про досягнення в цьому процесі та проблеми, що виникають, про адміністративно-фінансову децентралізацію і територіальний розвиток говорили, зокрема, проректор з науково-педагогічної роботи ТНЕУ доктор економічних наук, професор Г.Л. Монастирський, завідувач кафедри обліку у державному секторі економіки та сфері послуг цього ж університету доктор економічних наук, професор М.Р. Лучко.

Заступник директора з наукової роботи Інституту регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України доктор економічних наук, професор І.З. Сторонянська зосередилася на надзвичайно важливій темі – нових трендах і викликах адміністративно-фінансової децентралізації та територіального розвитку. Як вважають науковці ЗНЦ НАН України та МОН України, методична база формування об’єднаних територіальних громад в нашій державі потребує обов’язкового перегляду.

Проректор Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя доктор технічних наук, професор Р.М. Рогатинський підсумував якість виконання «Програми співробітництва Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільської обласної ради, Західного наукового центру НАН України та МОН України». Йшлося про те, що ТНЕУ накопичив великий досвід у рамках супроводження адміністративно-територіальної реформи в Тернопільській області. Проте проблеми все ж існують – і передусім проблема становлення життєздатних адміністративно-територіальних одиниць, які мали б відповідати критеріям нормативно-правової визначеності, організаційної завершеності й фінансово-економічної достатності. Іншими словами проблеми можна сформулювати так:

– міста, як правило, не прагнуть об’єднання з навколишніми селами;

– селам, що в глибинці, бракує кадрів;

– конче потрібні реформи для малого та середнього бізнесу;

– в кожному селі необхідно якісно й оперативно формувати як робочі місця, так і доходи;

– об’єднані територіальні громади (ОТГ) належним чином не забезпечено заходами для ведення бухгалтерського обліку;

– громади не завжди вміють розпоряджатися коштами;

– бракує фінансових плановиків;

– бракує коштів, спрямованих на розвиток.

Голова ЗНЦ НАН України та МОН України академік З.Т. Назарчук сконстатував: «Досягнення у співробітництві ЗНЦ, львівських і тернопільських науковців є. Це, зокрема, і обмін інформацією, і приклад для регіонів. Але є ще й об’єктивні закони розвитку, які необхідно враховувати. То ж треба створити таку модель, яка мала б мінімум параметрів, але вловлювала б основні тенденції… Якщо хочемо іти в світову спільноту, маємо грати за світовими законами».

За підсумками засідання Рада ЗНЦ НАН України та МОН України рекомендувала науково-координаційним радам центру в областях залучати наукові й освітні установи та органи місцевої влади для впровадження системи навчання представників новостворених об’єднаних територіальних громад, органів місцевого самоврядування з питань проведення системних реформ місцевого самоврядування, консолідації громад, а також щодо підвищення спроможності ОТГ. Рада звернула увагу на перегляд методичної бази формування об’єднаних територіальних громад.

Крім того, було визначено, що є потреба, аби ЗНЦ НАН України та МОН України й Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України надіслали до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, обласних рад і державних адміністрацій західного регіону пропозиції й зауваження щодо адміністративно-фінансових аспектів децентралізації та формування спроможних територіальних громад.

Представники центру переконані, що українське село, як і загалом Україна в рамках світової спільноти, повноцінно розвиватимуться лише за наявності спроможних територіальних громад.

 

За інформацією ЗНЦ НАН України МОН України

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України

<< Назад ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... Вперед >>

Powered by CuteNews