ФІЗИКО-МЕХАНІЧНИЙ ІНСТИТУТ ІМ. Г.В. КАРПЕНКА НAH УКРАЇНИ
KARPENKO PHYSICO-MECHANICAL INSTITUTE OF THE NAS OF UKRAINE

 

28 лютого 2018 року під головуванням президента Національної академії наук України академіка Бориса Патона відбулося чергове засідання Президії НАН України.

Під час зібрання було, зокрема, заслухано й обговорено дві наукові доповіді. З теми «Високопрецизійні мікропризмові структури і перспективи їх широкомасштабного застосування» виступив заступник директора з наукової роботи Інституту проблем реєстрації інформації НАН України член-кореспондент НАН України Андрій Крючин.

Головний науковий співробітник відділу математичного і економетричного моделювання Інституту проблем моделювання в енергетиці імені Г.Є. Пухова НАН України доктор технічних наук, професор Сергій Саух виголосив доповідь «Проблеми математичного моделювання конкурентної рівноваги на ринку електроенергії».

Крім того, щодо Меморандуму про спільні наміри Міністерства інфраструктури України та Національної академії наук України поінформував присутніх директор Інституту економіки та прогнозування НАН України академік Валерій Геєць.

Потому учасники засідання розглянули також питання про проведення річної сесії Загальних зборів НАН України й низку інших поточних питань.

Із докладним прес-релізом про цей захід можна ознайомитися в розділі «Засідання Президії НАН України» веб-сайту НАН України:

http://www.nas.gov.ua/UA/Activity/PresidiumMeeting/Pages/default.aspx .

 

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України

Рівно 155 років назад народився видатний вчений, засновник і перший президент Української академії наук Володимир Вернадський.

Володимира Вернадського називають ученим-пророком. Його ідеї випередили час. Вершина наукового пошуку Вернадського —  вчення про біосферу як цілісної природної системи, а також про ноосферу —  впливу людського розуму на навколишній світ.

Вже в 1920-х роках видатний вчений попереджав людство про ті проблеми екології, які сьогодні вимагають невідкладного рішення.

Доля відміряла Володимиру Вернадському 81 рік. Прямих нащадків у нього не залишилося. Син, донька і внучка академіка жили в Америці, а правнуків не було.

В результаті тривалих пошуків «ФАКТАМ» вдалося знайти правнучату племінницю Вернадського. Вперше представниця сім'ї всесвітньо відомого вченого дала інтерв'ю пресі. В ексклюзивному інтерв'ю «ФАКТАМ» психолог, директор недільної школи Марія Любощинська розповіла, якою людиною був її прадід, про його сімейний стан, а також сторінки життя вченого, пов'язані з Україною.

 

— Моя прабабуся —  рідна сестра дружини Володимира Вернадського Наталії Єгорівни,  —  розповідає Марія Любощинська. —   У нас в будинку багато що нагадує про Володимира Івановича: фотографії, зібрання його творів —  24 томи. Це праці вченого, щоденники, які він вів практично все своє життя, листи ... Але головне, звичайно, —  це пам'ять серця. Володимир Іванович і його дружина Наталія Єгорівна —  для мене приклад багато в чому. Вражають їх воля, працьовитість, цілеспрямованість та інші прекрасні душевні якості. Володимир Вернадський знав п'ятнадцять мов, Наталія Єгорівна теж була дуже освідченою. Залишаючись за своїм бажанням у тіні чоловіка, вона була його правою рукою. У численних листах Володимир Іванович ділився з нею найпотаємнішими думками, науковими прозріннями ...

—  Яким був розпорядок в родині?

—  Вставали о шостій ранку. Коли Володимир Іванович сідав працювати, всі в будинку ходили навшпиньки. І практично ніколи не кликали його до телефону, щоб не переривати хід наукових досліджень. У сім'ї був дуже чіткий розпорядок дня. Прокинувшись, пили каву з канапками з сиром. Опівдні снідали, а о шостій годині вечора обідали. Нерідко до вечірнього чаю чекали гостей, але о пів на одинадцяту Володимир Іванович вставав з-за столу, і всі розходилися. Вернадський йшов спати, він ніколи не працював вночі. А вдень ні хвилини не витрачав дарма.

—  Вчений намагався знаходити час для відпочинку?

–– Він дуже любив прогулянки, під час яких багато обдумував. Одна була зранку, друга —  ввечері. Володимир Іванович вважав, що рух — життя. До останніх днів він був струнким, з прямою спиною, в прекрасній фізичній формі.

—  Розкажіть, будь ласка, про побут сім'ї Вернадських.

—  Він був досить простим. Вернадські ніколи не купували дорогі речі. Дочка Ніна згадувала, що, коли вона витрачала багато грошей на одяг, мати дуже засмучувалася. Тільки на книги в родині коштів ніколи не шкодували. Харчувалися просто. Володимир Іванович любив журавлиний кисіль, щі, котлети. А ще — паски, кренделі і іншу здобу. У нас в сім'ї зберігся рецепт «кременчуцького борщу», який готувала ще мати Наталії Єгорівни Марія Іванівна Зарудна.

Рецепт борщу, який готували в родині Вернадських

Зварити бульйон з яловичини. У нашаткований буряк додати оцет і тушкувати до м'якості. Помідори відварити у власному соці, протерти через друшляк. Нашаткувати капусту, грубо нарізати цибулину і картоплю, покласти в бульйон, посолити за смаком і варити до готовності. В кінці додати помідори і буряк. Подавати зі сметаною або густими вершками.

 

—  Життя Володимира Вернадського було тісно пов'язане з Україною.

—  Так, він дуже любив Україну. Дід Володимира Івановича народився в Чернігівській губернії. Тяга до знань у нього була така сильна, що він пішки пішов до Москви, бажаючи вчитися в університеті. У Москві спочатку бідував, але врешті-решт став військовим лікарем. Останні роки провів у Києві, де і помер у 1830-х роках. Із дітей діда вижив тільки один син — батько Володимира Вернадського. Він був професором політичної економії і статистики спочатку у Київському університеті, потім —  у Московському. Мама вченого —  з козацького роду. Музично обдарована, в молодості мріяла про оперну сцену.

—  Володимир Вернадський народився в Петербурзі, але через несприятливий клімат сім'я переїхала до Харкова, де майбутній вчений пішов в перший клас гімназії і провчився кілька років, —  продовжує Марія Любощинська. — Цей період він згадував з теплотою. Великий вплив на Володимира Івановича в юні роки мав його двоюрідний дядько Євграф Максимович Короленко. Вечорами вони любили прогулюватися і дивитися на зоряне небо. Дядько розповідав племіннику про інші світи, про розвиток життя на Землі ... Коли Володимиру було тринадцять років, сім'я переїхала до Петербурга, де батько відкрив книжковий магазин і друкарню слов'янського друку. Володимир Іванович згадував, що цей магазин зіграв в його житті велику роль. Він мав право читати будь-яку книгу. А спрага знань у юнака була незвичайна. Коли Вернадський вступив до Петербурзького університету, його викладачами стали великі вчені Менделєєв і Докучаєв.

—  Будучи вже знаменитим ученим, Володимир Іванович придбав маєток в Полтавській області —  в Шишаках.

—  Так. Купили ділянку, на якій збудували великий двоповерховий будинок. Посадили город, спорудили колодязь. Сім'я вченого відпочивала там в літній період. А Володимир Іванович в Шишаках плідно працював.

Коли в Петербурзі почалися революційні події, Вернадські переїхали в Україну. У 1918 році в Києві Володимир Іванович заснував Українську академію наук і був обраний її президентом. За його ініціативою при академії створили бібліотеку, заснували науково-дослідні інститути. Де би Вернадський не знаходився, як би не складалися його життєві обставини, він думав насамперед про науку.

* Сім'я Вернадських на відпочинку в Полтавській губернії. Справа наліво: Володимир Іванович Вернадський, дочка Ніна, дружина Наталія Єгорівна, її родич Павло Єгорович Старицький і син Георгій. 1908 рік

 

—  Володимир Вернадський побував у багатьох країнах світу. Яка з них і чим його найбільше вразила?

—  Усюди, як видно з листів, він захоплювався природою —  красою лісів, озер, річок. І, звичайно, людьми. Володимир Вернадський був знайомий і тісно співпрацював з видатними вченими всього світу. У 1922 році на запрошення ректора Сорбонни він приїхав до Франції читати лекції з геохімії. У Парижі познайомився з Марією Кюрі, кілька років працював у її лабораторії, багато років вони листувалися. А з 1927-го кілька місяців у році Вернадський проводив за кордоном.

—  Кажуть, багато своїх відкриттів вчений зробив, слухаючи музику Баха.

—  Вернадський був людиною всебічно розвиненою. Він прекрасно розбирався в музиці, живописі, поезії. І завжди захоплювався шедеврами мистецтва. А що стосується натхнення, думаю, він не дуже від нього залежав. Володимир Іванович вражав неймовірною працьовитістю і сильною волею. А це в роботі основне.

—  Чи траплялися в житті Володимира Вернадського чудеса?

—  Вся його доля така. Він прожив довге щасливе життя, зробивши в науці відкриття, що визначили її розвиток на століття вперед. У 1931 році в своєму щоденнику Володимир Іванович записав: «Царство моїх ідей —  попереду!» І ми це бачимо сьогодні. Багато ідей Вернадського втілилися в життя. Освіта стала загальною. Наука, яку вчений вважав основою всього, просунулася дуже далеко. Ми можемо заглянути в лоно матері, з точністю визначити стать майбутньої дитини. Чи можемо зв'язатися по мобільному телефону або скайпу з людиною в будь-якій точці світу. А як актуально сьогодні вчення Вернадського про ноосферу! Весь світ стурбований екологічними проблемами, зміною клімату на Землі, проблемою збереження природних ресурсів ... Хоча за життя Вернадського багато його ідей не тільки не знайшли підтримки, але і зазнали гострої критики.

—  Читала, як Вернадський заступався за репресованих вчених. Дивно, що він при цьому сам уцілів!

—  І це теж диво. Вернадський нікого не боявся, коли клопотав за друзів, колег. Якось він прийшов на прийом до «всесоюзного старости» Михайла Калініна. Але той зачинився у себе в кабінеті, з якихось причин призупинивши спілкування з відвідувачами. Вернадський же дуже поспішав, тому почав своїм ціпком стукати в двері. І Калінін йому відкрив!

Володимир Іванович завжди дуже тверезо оцінював ситуацію. Наприклад, коли почалася Друга світова війна, він не сумнівався в тому, що фашизм буде переможений, так як ноосфера несумісна з нацизмом і расовим гнобленням.

—  Як Вернадський ставився до своєї всесвітньої слави?

—  Абсолютно байдуже. Він був дуже скромним. Не надавав значення ні званням, ні нагородам. Любив, коли йому дарували квіти, хоча і ніяковів —  відчував незручність через те, що люди витратили на букет гроші. І взагалі, Вернадський до останніх днів залишався людиною простою і доступною.

  Що в характері Володимира Вернадського вас найбільше вражає?

—  Багато чого. Це і працьовитість, і цілеспрямованість, і цілісність натури. Він був прекрасним сім'янином, дуже любив дружину. В юності планував виїхати в тропіки. Мріяв там жити і вивчати цю кліматичну зону. Але любов повністю змінила його плани. З дружиною Наталією Єгорівною Володимир Іванович прожив 56 років, переживши її на два роки. Їх називали нерозлучною парою. Всі свої відкриття Володимир Вернадський присвятив дружині.

—  Як склалася доля дітей Вернадського?

—  І син, і дочка виїхали до Америки. Георгій став істориком, Ніна працювала в області психіатрії. З батьками у них були чудові відносини. У Ніни народилася дочка, яка, на жаль, дуже хворіла і померла, не залишивши нащадків.

—  Що б ви сказали своєму знаменитому прадіду сьогодні, якби він міг вас почути?

—  Я б йому подякувала за все, що він зробив для людства. А ще сказала би, що багато в чому хотіла б бути на нього схожою.

 

Розмову провела Ольга Сметанська.

Джерело: газета «Факти і коментарі» (20.02.2018 р.):

http://fakty.ua/259023-v-yunosti-vernadskij-hotel-uehat-v-tropiki-no-lyubov-izmenila-ego-plany

25 лютого 2018 року Державному гербу України виповнилося 100 років. Цього дня 1918 року Мала Рада ухвалила: «Гербом Української Народної Республіки приймається знак Київської держави часів Володимира Великого». Відтоді Тризуб офіційно – державний символ УНР. Після проголошення Акту злуки УНР та ЗУНР 22 сiчня 1919 року Тризуб став державним гербом i для захiдноукраїнських земель.

19 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про Державний герб України», якою затвердила Тризуб малим Державним гербом.

До 100-річчя затвердження Державним гербом — Тризуба Український інститут національної пам’яті спільно з Національним музеєм історії України 26 лютого відкрили виставку «Символ твоєї свободи».

На виставці представлено унікальні експонати з фондів Національного музею історії України, Національного художнього музею, Галузевого державного архіву СБУ, Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. Вернадського, Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності та приватної збірки колекціонера Віктора Киркевича.

Зокрема, можна ознайомитись з артефактами доби Київської Русі, які містять зображення Тризуба: цеглою та керамікою, монетами київських князів; символікою Тризуба як герба доби Української революції 1917-1921 років. В експозиції представлені фото, поштівки, тогочасні проекти печаток, прапори, банкноти та відзнаки, а також низка цінних документів тогочасних українських державних структур. Окреме місце в експозиції займають ескізи гербів Георгія Нарбута та Василя Кричевського, перші зображення Герба на ескізах 100 гривневої купюри (1918 р.)( 1 березня 2018р. виповнюється 100-річчя ухвалення закону УНР про гривню), оригінал нагороди - Залізний хрест УНР за Другий зимовий похід. Загалом на виставці представлено понад 200 експонатів.

"Тризуб — це символ нашої держави, перші згадки якого датуються 10 ст. н.е. І з того часу цей символ проноситься крізь усю нашу історію. Офіційно 25 лютого 1918 року відбулося проголошення Тризуба Державним гербом України. Під час репресивного режиму Радянського союзу використання цього державного символу  було заборонено, що ще раз підтверджує слова, що Тризуб був символом боротьби за незалежність, за волю і за державність України", — зазначив Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

В експозиції задіяні унікальні експонати, які демонструють давню історію державного символа України й ту важливу роль, яку Тризуб відіграє в українській історії.

“Відзначаючи 100-й ювілей Української революції 1917-1921 років, ми  звертаємо увагу на творення  головних державних інституцій того часу — парламенту, уряду, збройних сил, дипломатичної служби. Сьогодні ми відзначаємо 100-річний ювілей важливого атрибута кожної держави — Державного герба. У лютому 1918 року українські політики для цього обрали Тризуб — давній князівський символ часів Володимира Великого. Таким чином вони намагалися продемонструвати  історичні коріння держави, що постала під час революції. Для нас в свою чергу важливим є підкреслювати спадковий зв'язок між нинішньою Україною та Українською Народною Республікою, і через неї з тисячолітньою державною традицією українців. Адже будівництво незалежної держави на міцному історичному фундаменті є запорукою її успіху в майбутньому”, — коментує виставку Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Окрім того, на відкритті виступили Генеральний директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська, директор архіву СБУ Андрій Когут, колекціонер Віктор Киркевич.

 

Виставка діятиме до 30 березня.

Адреса: вул. Володимирська,  2 (перший поверх Національного музею історії України).

 

Історична довідка

Чому Тризуб?

Він є давнім українським символом. Його найдревніше зображення, віднайдене археологами, датується X століттям. Припускають, що це був магічний знак роду, оберіг. Відомо до 40 його тлумачень: тризубець, підсвічник-трикірій, сокіл, якір, житній колос, лук зі стрілою, триєдина жертва в ім’я перемоги життя над смертю... Є також гіпотеза, що це знак триєдинства світу та поєднання символів поширених колись культів сонця і якоря.

У давній Русі Тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Його численні зображення віднайдені на тогочасних монетах (срібляниках і златниках), печатках, посуді, надгробках, цеглі, актових печатках, перснях-печатках, злитках-гривнах, зброї, спорядженні, товарних пломбах. Цей символ власності та влади переходив із покоління в покоління, видозмінюючись, аби кожен представник роду мав індивідуальну емблему (наприклад, попередники київського князя Володимира Святославича мали двозубці).  Навершя у формі князівського знака було головним елементом давньоруських стягів. Особливо багато артефактів – за період князювання Володимира Святославовича (на київському престолі приблизно від 980 року). Тому Тризуб і вважається знаком князя Володимира Великого.

Протягом багатьох століть на землях Русі було поширене зображення Тризуба. Після занепаду роду Рюриковичів воно поступово витіснилося. Від XІV століття входять в ужиток територіальні знаки, наприклад у Києві – з архистратигом Михаїлом, Володимирі-Волинському –  зі святим Георгієм, Луцьку – святим Миколаєм, Львові – левом.  

 

Давній Тризуб свідчить про високий розвиток української культури

“Його використовували на просторі України від Кубані по Нарви, від чернігівських земель до Закарпаття, від десятого до тринадцятого століття від часів Володимира Великого до занепаду Київської і Галицько-Волинської держави. Величезний терен поширення Тризуба, як це бачимо з топографії знахідок, свідчить також про те, що український народ живе на своїй землі понад тисячу років на тих самих теренах. Ці українські кордони виразні й точні, а на їх сторожі немов би символічно стоять Тризуби.

Генетично український Тризуб веде початок із Греції – країни, де в старі часи найбільше було розвинене мистецтво, наука, всяке ремесло та уміння. Україна швидше, ніж інші країни, Центральної і навіть Західної Європи, мала можливість черпати знання і уміння з першоджерела найбільшої світової вченості та майстерності. Тоді, коли ні в Польщі, ні тим більше в Московії, не вміли робити найпримітивніших речей, не знали мурованого будівництва, на Україні процвітало монументальне будівництво, монетарство та вища ступінь державної символіки і емблематики.

Тризуб також свідчить про те, що ми, українці, належимо до південно-європейської культурної області Середземного моря, з яким наше Чорне море завжди мало тісний зв’язок. Значення Тризуба як символа було виняткове. <...> Тризуб – символ волі й незалежності українського народу, нації й держави”.

Із книги Володимира Січинського “Тризуб і прапор України”.

 

Більше дізнавайтесь на веб-сторінці Українського інституту національної пам’яті:

http://www.memory.gov.ua/methodicmaterial/100-rokiv-zatverdzhennya-trizuba-derzhavnim-gerbom-ukrainskoi-narodnoi-respubliki-i

та

http://www.memory.gov.ua/news/u-kievi-vidkrilas-unikalna-vistavka-do-100-richchya-derzhavnogo-gerba-ukraini

<< Назад ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 ... 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 ... 106 ... Вперед >>