ФІЗИКО-МЕХАНІЧНИЙ ІНСТИТУТ ІМ. Г.В. КАРПЕНКА НAH УКРАЇНИ
KARPENKO PHYSICO-MECHANICAL INSTITUTE OF THE NAS OF UKRAINE

 

 

 

«Видатки на науку збільшаться,

але маємо запропонувати дорожню карту

зміни принципів її фінансування»,

- Лілія Гриневич на зустрічі з Науковим комітетом 

Нацради з питань науки і технологій.

 

«0,16% ВВП фінансування науки - це нижче рівня виживання, і я про це часто говорила, але щоб змінити ситуацію та досягти значного збільшення видатків на науку, ми маємо запропонувати нову багаторівневу модель, що пояснюватиме, як має фінансуватися наука». Про це зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час зустрічі з новообраними членами Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій.

Вона підкреслила, що з високою вірогідністю можна буде збільшити фінансування  через конкурсне фінансування, але для цього потрібно запустити Національний фонд досліджень.

«Одне із ключових завдань Наукового комітету на найближчий час - запустити Нацфонд досліджень, адже саме ви несете чи не найбільшу відповідальність за це, враховуючи покладені на вас обов’язки. Уся робота має бути завершена до січня, навіть раніше, адже потрібно орієнтуватися на бюджетний процес. Щоб ми мали підстави просити виділення коштів для наповнення Фонду, має бути впевненість, що цей орган запрацює. Міністерство освіти і науки зі свого боку готове допомагати та сприяти вам у всіх необхідних питаннях», - пояснила Лілія Гриневич.

Анатолій Білоус  - член Наукового комітету, доктор хімічних наук - наголосив, що якщо у сфері науки не відбудеться бодай символічного підвищення фінансування, це буде негативним сигналом для молоді та стимулюватиме її відтік закордон.

«Я згодна, переконана, що ми зможемо привабити молодь через механізми конкурсного фінансування в межах Нацфонду. Однак для цього потрібно дуже ретельно і правильно прописати «правила гри», за якими відбувається відбір. Вони мають захистити науковця. Це питання важливо артикулювати на нашій зустрічі з Прем’єр-міністром», - відповіла Міністр.

На зустрічі також піднімалися питання про участь Наукового комітету у формуванні вимог до присудження вчених ступенів та звань.

«Мені здається, що наразі терези хитнулись з однією крайності в іншу - якщо раніше нічого не змінювали у вимогах до дисертацій та написання робіт, то зараз це робиться дуже часто», - поставила питання Міністру Ольга Воробйова, член Наукового комітету, завідувач кафедри англіиської філологіі і філософіі мови імені професора О.М. Мороховського.

Лілія Гриневич погодилась, що зміни дуже розтягнуті у часі, але вважає, що деякі речі все ж ще потрібно змінити.

«Є багато незмінених питань. Зокрема, ми маємо щось робити з нашими науковими виданнями, тому я розумію, що трансформаційний процес - це складно, однак наразі він є необхідним», - пояснила Міністр.

Нагадуємо, що 30 травня 2017 року, було обрано перший склад Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій. До нього увійшли 24 лідери наукової спільноти України, з переліком яких можна ознайомитися за посиланням:

http://mon.gov.ua/content/Новини/2017/05/30/peremozhczi-nk.pdf .

 

1 липня 2017 року виповнилось 80 років від дня народження видатного українського вченого у галузі інформаційно-вимірювальної техніки, доктора технічних наук, професора Сопрунюка Петра Маркіяновича, який пішов з життя 19 січня 2016р.

П.М. Сопрунюк народивсмя 1 липня 1937р. в с. Волошки Ковельського району Волинської області. Семирічну освіту здобув у місцевій школі, а середню – у школі с. Любитів.

  • 1959 р. — закінчив Львівський політехнічний інститут, радіотехнічний факультет і був скерований на роботу в Інститут машинознавства і автоматики АН УРСР (тепер Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України);
  • 1968 р. — захистив кандидатську дисертацію під керівництвом професора Мізюка Л.Я.;
  • 1981 р. — захистив докторську дисертацію в Інституті космічних досліджень АН СРСР (Москва);
  • 1990 р. — здобув атестат професора за спеціальністю інформаційно-вимірювальні системи.
  • 1984 – 1991 рр. — заступник директора Фізико-механічного інституту ім. Г.В.Карпенка НАН України з науково-дослідної роботи;
  • З 1991 р. завідувач відділу електричних вимірювань фізичних величин Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка Національної академії наук України;
  • 2004 – 2012 рр. — Національний університет «Львівська політехніка», кафедра програмного забезпечення, професор.
  • 2013 – 2016 рр — Національний університет «Львівська політехніка», кафедра безпеки інформаційних технологій, професор.

У Фізико-механічному інституті проф. П.М. Сопрунюк сформувався як відомий вчений, організатор і популяризатор новітніх наукових досліджень у галузі розробки теоретичних основ вимірювань електричних величин і створення відповідних інформаційно-вимірювальних систем. Він активний учасник формування наукового напряму “фізикометрія”, що охоплює розробку теорії, методів і засобів відбору, обробки і подання інформації для створення інформаційно-вимірювальних систем для дослідження навколишнього середовища, технічної діагностики стану виробів. У 60-х роках він брав участь у розробці аеророзвідувального геофізичного комплексу АЕРИ-2 та наземної апаратури за методом двочастотного поля.

Важливий етап наукової діяльності проф. П.М. Сопрунюка пов’язаний з науковим приладобудуванням для космічних досліджень. Результати досліджень застосовувались у багатьох космічних експериментах, зокрема, за проектами САМБО (Синхронні Авроральні Множинні Балонні Обсерваторії), Зарниця-2, Венера-Галлей (Вега-1 і Вега-2), Фобос, Марс-94, Коронас, Інтербол та ін.

Наприкінці 80-х під керівництвом проф. П.М. Сопрунюка започатковано роботи з розробки методів і створення засобів екологічного моніторингу, в результаті яких оцінено фонові флуктуації фізико-хімічних параметрів довкілля Шацького національного природного парку.

Петро Маркіянович сприяв співпраці ФМІ НАНУ і Центру космічних досліджень ПАН (Варшава) з розробки інформаційно-вимірювальних систем для космічних досліджень, зокрема, для Європейської космічної агенції (ESA), що здійснила запуски МКС Mars-Express (2003), Venus-Express (2005) і Rosetta (2004), яка недавно досягнула комети Чурюмова-Герасименко.

Проф. П.М. Сопрунюк брав активну участь у підготовці наукових кадрів, був відповідальним редактором науково-технічного збірника “Відбір і обробка інформації” (1987-1997рр.), очолював спеціалізовану  раду з присудження вченого ступеня доктора і кандидата технічних наук, опублікував 4 монографії та близько 300 наукових праць.

За плідну працю проф. П.М. Сопрунюк нагороджений орденом “За заслуги” третього ступеня.

Світла пам’ять про Петра Маркіяновича назавжди збережеться в серцях тих, хто його знав і працював з ним.

                  

Колектив Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України

8 червня 2017 року

у Великому конференц-залі НАН України в Києві

відбувся

VІ з’їзд профспілки працівників НАН України

 

 

 

Учасники з’їзду розглянули звіт Центрального комітету профспілки працівників НАН України за період з червня 2012 по червень 2017 року і звіт Контрольно-ревізійної комісії профспілки, обрали голову й контрольно-ревізійну комісію профспілки і затвердили склад Центрального комітету профспілки.

Крім керівництва та членів профспілки, участь у з’їзді взяли віце-президент НАН України академік А.Г. Загородній, головний учений секретар НАН України академік В.Л. Богданов, начальник фінансово-економічного відділу НАН України Л.С. Литвишко, заступник голови Національної Служби посередництва і примирення (СПО) С.В. Гербеда, перший заступник голови СПО, заступник голови Федерації профспілок України О.О. Шубін, голова Ради молодих вчених НАН України О.М. Скороход.

Головний учений секретар НАН України академік В.Л. Богданов оголосив присутнім вітання від президента НАН України академіка Б.Є. Патона.

У межах з’їзду виступив та відповів на запитання віце-президент НАН України академік А.Г. Загородній.

З першого питання порядку денного (а саме – зі звітом Центрального комітету профспілки працівників НАН України, ознайомитися з текстом якого можна за посиланням:

http://www.nas.gov.ua/tradeunion/news/Documents/Звыт%20на%20сайт.pdf  ).

 виступив голова профспілки А.І. Широков (текст виступу розміщено за адресою:

http://www.nas.gov.ua/tradeunion/news/Documents/Виступ%20голови%20ЦК%20на%20зїзді.pdf ).

Після обговорення доповіді учасники зібрання ухвалили відповідне рішення:

 роботу Центрального комітету профспілки у звітному періоді визнано задовільною (постанова з’їзду доступна тут:

http://www.nas.gov.ua/tradeunion/news/Documents/Проект%20постанови%20з-ду.pdf). Крім того, було заслухано й затверджено звіт Контрольно-ревізійної комісії профспілки.

Головою профспілки працівників НАН України на альтернативній основі обрано А.І. Широкова. Обрано також новий склад контрольно-ревізійної комісії профспілки й затверджено склад Центрального комітету профспілки. З’їзд затвердив і норматив відрахувань від членських внесків для забезпечення діяльності Центрального комітету і Контрольно-ревізійної комісії профспілки.

Було ухвалено звернення з’їзду до очільників держави – Президента України, Голови Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України (текст звернення теж оприлюднено на Інтернет-сторінці профспілки:

http://www.nas.gov.ua/tradeunion/news/Documents/Звернення%20зїзду%20%20до%20Президента%2006.06.2017.pdf ).

Фотогалерею зі з’їзду та вітання президента НАН України академіка Б.Є. Патона учасникам цього заходу можна переглянути за посиланням:

http://www.nas.gov.ua/tradeunion/news/Documents/Матеріали%20зїзду%20на%20сайт.pdf .

 

 

За інформацією профспілки працівників НАН України

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України

 

<< Назад ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 Вперед >>

Powered by CuteNews