ФІЗИКО-МЕХАНІЧНИЙ ІНСТИТУТ ІМ. Г.В. КАРПЕНКА НAH УКРАЇНИ
KARPENKO PHYSICO-MECHANICAL INSTITUTE OF THE NAS OF UKRAINE

 

80 років від дня народження видатного українського вченого у галузі інформаційно-вимірювальної техніки, д.т.н., професора Сопрунюка П.М.

 

1 липня 2017 року виповнилось 80 років від дня народження видатного українського вченого у галузі інформаційно-вимірювальної техніки, доктора технічних наук, професора Сопрунюка Петра Маркіяновича, який пішов з життя 19 січня 2016р.

П.М. Сопрунюк народивсмя 1 липня 1937р. в с. Волошки Ковельського району Волинської області. Семирічну освіту здобув у місцевій школі, а середню – у школі с. Любитів.

  • 1959 р. — закінчив Львівський політехнічний інститут, радіотехнічний факультет і був скерований на роботу в Інститут машинознавства і автоматики АН УРСР (тепер Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України);
  • 1968 р. — захистив кандидатську дисертацію під керівництвом професора Мізюка Л.Я.;
  • 1981 р. — захистив докторську дисертацію в Інституті космічних досліджень АН СРСР (Москва);
  • 1990 р. — здобув атестат професора за спеціальністю інформаційно-вимірювальні системи.
  • 1984 – 1991 рр. — заступник директора Фізико-механічного інституту ім. Г.В.Карпенка НАН України з науково-дослідної роботи;
  • З 1991 р. завідувач відділу електричних вимірювань фізичних величин Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка Національної академії наук України;
  • 2004 – 2012 рр. — Національний університет «Львівська політехніка», кафедра програмного забезпечення, професор.
  • 2013 – 2016 рр — Національний університет «Львівська політехніка», кафедра безпеки інформаційних технологій, професор.

У Фізико-механічному інституті проф. П.М. Сопрунюк сформувався як відомий вчений, організатор і популяризатор новітніх наукових досліджень у галузі розробки теоретичних основ вимірювань електричних величин і створення відповідних інформаційно-вимірювальних систем. Він активний учасник формування наукового напряму “фізикометрія”, що охоплює розробку теорії, методів і засобів відбору, обробки і подання інформації для створення інформаційно-вимірювальних систем для дослідження навколишнього середовища, технічної діагностики стану виробів. У 60-х роках він брав участь у розробці аеророзвідувального геофізичного комплексу АЕРИ-2 та наземної апаратури за методом двочастотного поля.

Важливий етап наукової діяльності проф. П.М. Сопрунюка пов’язаний з науковим приладобудуванням для космічних досліджень. Результати досліджень застосовувались у багатьох космічних експериментах, зокрема, за проектами САМБО (Синхронні Авроральні Множинні Балонні Обсерваторії), Зарниця-2, Венера-Галлей (Вега-1 і Вега-2), Фобос, Марс-94, Коронас, Інтербол та ін.

Наприкінці 80-х під керівництвом проф. П.М. Сопрунюка започатковано роботи з розробки методів і створення засобів екологічного моніторингу, в результаті яких оцінено фонові флуктуації фізико-хімічних параметрів довкілля Шацького національного природного парку.

Петро Маркіянович сприяв співпраці ФМІ НАНУ і Центру космічних досліджень ПАН (Варшава) з розробки інформаційно-вимірювальних систем для космічних досліджень, зокрема, для Європейської космічної агенції (ESA), що здійснила запуски МКС Mars-Express (2003), Venus-Express (2005) і Rosetta (2004), яка недавно досягнула комети Чурюмова-Герасименко.

Проф. П.М. Сопрунюк брав активну участь у підготовці наукових кадрів, був відповідальним редактором науково-технічного збірника “Відбір і обробка інформації” (1987-1997рр.), очолював спеціалізовану  раду з присудження вченого ступеня доктора і кандидата технічних наук, опублікував 4 монографії та близько 300 наукових праць.

За плідну працю проф. П.М. Сопрунюк нагороджений орденом “За заслуги” третього ступеня.

Світла пам’ять про Петра Маркіяновича назавжди збережеться в серцях тих, хто його знав і працював з ним.

                  

Колектив Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України