ФІЗИКО-МЕХАНІЧНИЙ ІНСТИТУТ ІМ. Г.В. КАРПЕНКА НAH УКРАЇНИ
KARPENKO PHYSICO-MECHANICAL INSTITUTE OF THE NAS OF UKRAINE

 

Не уявляємо життя без комп'ютера

15 лютого 1946 року військовими США був запущений перший повноцінний комп'ютер - проект ENIAC (Electrical Numerical Integrator And Calculator), що перекладається як електронний числовий інтегратор і обчислювач.

Але через плутанину в датах саме 14 лютого святкують неофіційний ДЕНЬ КОМП'ЮТЕРНИКА в усьому світі.

Перші прототипи обчислювальної техніки відомі людству ще з давніх часів. Наприклад, у Давньому Вавилоні, ще 3 тис. років до нашої ери, були винайдені пристрої для полегшення підрахунків. Це була своєрідна лічильна дошка, яка застосовувалася для полегшення численних арифметичних обчислень.

Однак більшість істориків згодні з тим, що найбільший внесок у розвиток лічильних механізмів вніс Чарльз Беббідж, англієць, що жив у ХІХ столітті. У його машині було присутньо багато з того, що застосовується в комп'ютерах і сьогодні. Машина Беббіджа передбачала і таку собі мову програмування, клавіатуру і перфокарти для введення інформації, і обчислювальний пристрій, і способи виведення результатів розрахунків. Побудувати цей шедевр комп'ютерної думки ХІХ століття не вдалося. Не було тоді відповідних технологій.

Прототипом комп'ютера був також, створений в 1941 році, комплекс Z3 від німецького інженера Конрада Цузе. Він вмів зчитувати інформацію з перфострічки, проте, в ньому застосовувалися не електронні компоненти, а механічні реле. В американському ЕНІАК електронної начинки було вже предостатньо - основу становили 17468 вакуумні лампи, можна було нарахувати 7200 діодів на основі з кремнію, півтори тисячі різних реле. Обіймав комп'ютер величезну площу, споживав 150 кВт і важив приблизно 27 тон.

Лише через декілька років вже з'явилися транзистори, здатні замінити ненадійні лампи, магнітна пам'ять, інтегральні мікросхеми. Але все ж ENIAC зіграв свою роль. Машина пропрацювала аж до 2 жовтня 1955 року.

ENIAC був розроблений для вирішення однієї із серйозних і потрібних завдань того часу: для обрахунку балістичних таблиць для потреб артилерії та авіації.

З її допомогою був виконаний навіть перший цифровий метеорологічний прогноз.

Застосування двійкової системи числення в обчислювальній техніці теж дісталося нам від ENIAC.

Перші моделі комп'ютерів працювали тільки в армійських підрозділах. Сьогодні комп'ютер вже не є виключно машиною для військового використання.

Сучасне святкування Дня комп'ютерника проводиться буквально повсюдно, оскільки комп'ютери настільки тісно вплелися в наше життя, що люди, які займаються їх обслуговуванням, зараз працюють практично у всіх великих організаціях та компаніях. Майже в кожному будинку зараз можна побачити персональні комп'ютери, які покликані полегшити людям багато видів робіт.

Зі словом «комп’ютерник» зв’язуються досить широкі уявлення. Зараз це не тільки розробники і аналітики комп’ютерних систем, програмісти і оператори різних комп’ютерних пристроїв. Це і інженери з автоматизованих систем керування, інженери з супроводу баз даних, адміністратори серверів і багато інших, чиї професійні обов’язки пов’язані з досконалим знанням комп’ютерної техніки і умінням вирішувати різноманітні завдання, де без її застосування просто не обійтися.

 

У День комп’ютерника вітаємо всіх професіоналів комп’ютерної справи Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України! Бажаємо Вам життя без особливих збоїв, надійної роботи всіх, ввірених Вашому відомству електронно-обчислювальних пристроїв! Бадьорого здоров’я і відмінного настрою!