ФІЗИКО-МЕХАНІЧНИЙ ІНСТИТУТ ІМ. Г.В. КАРПЕНКА НAH УКРАЇНИ
KARPENKO PHYSICO-MECHANICAL INSTITUTE OF THE NAS OF UKRAINE

 

85-і роковини Голодомору в Україні; про книгу амер. журналістки Енн Аппельбаум «Червоний голод: війна Сталіна проти України»

Вшанування 85-их роковин Голодомору в Україні 

 

25 листопада 2017 року Президент Петро Порошенко вшанував пам'ять жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років.

Глава держави поклав композицію із колосків та калини до пам'ятного хреста на Михайлівській площі у Києві, до скульптури «Гірка пам’ять дитинства» на центральній алеї Національного музею «Меморіал пам’яті жертв голодомору в Україні».

У церемонії також взяли участь Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, Перший заступник Верховної Ради України Ірина Геращенко, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, представники духовенства, громадськості, дипломатичного корпусу, урядовці, народні депутати.

Після цього біля меморіального знаку «Свіча пам’яті» предстоятелі українських християнських церков проголосили молитву за померлими від голоду у 1932-1933 роках.

По завершенні молитви та виступу ( http://www.president.gov.ua/news/vistup-prezidenta-ukrayini-pid-chas-vshanuvannya-pamyati-zhe-44698 ) Президент України оголосив загальнонаціональну хвилину мовчання, після якої розпочалася всеукраїнська акція «Запали свічку».

Вшановуючи пам’ять загиблих від Голодомору, Президент, Голова Уряду та Перший заступник Верховної Ради України встановили «Свічки Вічної пам’яті» до меморіального знаку «Свіча пам’яті». Також «Свічки Вічної пам’яті» було встановлено від Світового Конгресу Українців, Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932-1933рр, Українського інституту національної пам’яті, акредитованих в Україні глав і представників дипломатичних місій зарубіжних країн та міжнародних організацій, від кожної області, АР Крим, міст Києва та Севастополя.

25 листопада 2017р. відбулося чимало заходів у Львові з вшанування 85-их роковин Голодомору в Україні. Протягом дня у всіх храмах Львова відбулися поминальні Служби Божі за жертвами Голодоморів. До поминальних заходів долучився також міський голова Львова Андрій Садовий.

Розпочалися жалобні заходи з вшанування пам’яті жертв Голодоморів на площі біля пам’ятника Тарасові Шевченкові. Духовенство провело екуменічну панахиду. Далі Львів долучився до загальнонаціональної «Хвилини мовчання», після чого прозвучав церковний передзвін. Опісля відбулася Всеукраїнська акція «Запали свічку» - керівництво області та міста, представники громадськості запалили лампадки на площі біля пам’ятника Т. Шевченкові.

Також поклали лампадки до Пам’ятного знаку жертвам Голодомору та політичних репресій (пр. Чорновола).

У Львівській обласній філармонії відбувся вечір пам'яті «Жнива скорботи».

Нагадаємо, у Львові є 123 мешканці, які перебувають на обліку у відділах соціального захисту міста Львова, які пережили Голодомор 1932-1933 років.

 

P.S. З метою вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні, у зв’язку з 85-ми роковинами цієї трагедії, донесення до світової спільноти інформації про Голодомор 32-33 років – геноцид Українського народу, вчинений комуністичним тоталітарним режимом, а також відповідно до Указу Президента України, затверджено план заходів до цієї скорботної дати у 2017-2018 роках.

Цього року в листопаді буде організовано виставку архівних документів «85-ті роковини Голодомору 1932-1933 років в Україні – геноциду Українського народу».

Протягом 2017-2018 років також заплановано:

проведення тематичних просвітницьких заходів: уроків пам’яті, тематичних конференцій, реквіємів, зустрічей за круглим столом, конкурсів наукових та творчих робіт, переглядів художніх та документальних фільмів, влаштування тематичних полиць в закладах освіти; організація екскурсій школярів до Національного музею «Меморіал жертв Голодомору»;

організація книжкових виставок, інформаційних годин, годин-реквіємів, літературних читань тощо у міських та районних бібліотеках;

інформування суспільства про події, пов’язані з Голодомором 1932-1933 років в Україні;

висвітлення заходів у зв’язку з 85-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні, показ тематичних фільмів, теле- і радіопередач у комунальних засобах масової інформації;

сприяння розвитку Національного музею «Меморіал жертв Голодомору»;

впорядкування місць поховань, пам’ятників, пам’ятних знаків жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні;

сприяння ініціатив громадськості, спрямованих на збереження та відновлення національної пам’яті Українського народу, єднання суспільства, проведення пошукових робіт, встановлення місць поховань жертв Голодомору 1932-1933 років, масових штучних голодів 1921-1923 років та 1946-1947 років в Україні, вшанування їхньої пам’яті, проведення відповідної науково-дослідної та інформаційної діяльності.

 

Всесвітньо відома журналістка та історик Енн Аппельбаум нагороджена премією Фундації імені Омеляна і Тетяни Антоновичів, яку вона здобула за висвітлення української тематики в пресі та розкриття історичної правди в науковій літературі, а саме за книгу про Голодомор «Червоний голод: війна Сталіна проти України», що вийшла у світ у жовтні. Захід відбувся у Вашингтоні, в посольстві України в США.

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе висловила вдячність лауреатці та іншим присутнім на церемонії науковцям і публіцистам за те, що допомагають повернути Україну на культурну та історичну мапу Європи та світу. «Робота пані Аппельбаум є важливим внеском у висвітлення трагічних і критичних моментів історії України. Хоча книга «Червоний Голодомор» не може принести радість своїм читачам, вона висвітлює тему, про яку ми всі добре знаємо, але тепер можемо краще зрозуміти. Ретельне дослідження аргументів щодо того, чому цей голод стався, і чому цього не повинно було статися, дають розуміння минулого України для багатьох, хто не міг розібратися в трагічних складнощах відносин України з Росією», - підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

За її словами, вона погоджується з тезою пані Аппельбаум щодо того, що Росія ніколи не була задоволена ідеєю міцної України, ба більше, ця думка завжди викликала нервування людей у Кремлі. «Надзвичайно бурхлива  реакція Кремля на побудову процвітаючої України та справедливого майбутнього для українців не повинна перешкоджати нашій меті – впровадженню комплексної програми реформ, спрямованих на наближення наших інституцій до Європейського Союзу та НАТО», - зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Посол України в США Валерій Чалий закликав українську громаду підтримати дипломатичні зусилля щодо просування ідеї необхідності визнання Конгресом США Голодомору 1932-33 рр. в Україні геноцидом. Керівник дипустанови також високо оцінив роль Е. Аппельбаум у поширенні у світових ЗМІ правдивої інформації про події в Україні, що пов’язані із російською агресією та «гібридною» війною.

Енн Аппельбаум зазначила, що написання книги про злочини радянського тоталітарного режиму не було б можливим без відкриття Україною доступу до архівних документів того історичного періоду. Вона також наголосила на прогресі нашої держави в розбудові громадянського суспільства, який, поряд із проєвропейським курсом розвитку, лякає кремлівську владу так само, як прагнення українців до свободи бентежило комуністичних вождів минулого. Водночас, як підкреслила лауреатка, Україна вистояла та зберегла свою ідентичність у складні часи і, беззаперечно, демонструє свою успішність і зараз.

За внесок у розвиток українсько-американського співробітництва Енн Аппельбаум, а також членам Дирекції Фундації Антоновичів – Романові Слоневському та Андрієві Левицькому і Голові Виборчого комітету Фундації Марті Богачевській-Хом’як вручили пам’ятні відзнаки Посольства України в США  – годинники спеціальної серії, присвяченої 25-річчю дипломатичних відносин між Україною та США, яке відзначається  цьогоріч.

Powered by CuteNews